Pytania i odpowiedzi

 • Czym są włókniaki?

  Włókniaki (ich łacińska nazwa to fibroma) to de facto nowotwory skóry, ale łagodne, nie wykazujące żadnych tendencji do przechodzenia w formę złośliwą. Pojawiają się one na różnych częściach ciała w postaci bezbolesnych guzów. Rozpoznajemy włókniaki twarde i miękkie, w zależności od tego jaka jest struktura charakterystycznej zmiany skórnej.

 • Jak rozpoznać włókniaki miękkie?

  Wyglądają one jak okrągłe, nieco workowate guzki, które można palcem wcisnąć pod powierzchnię skóry. Jeśli tego nie robimy, są zwisającymi, luźnymi naroślami. Wyrastają bezpośrednio ze skóry, a niekiedy są połączone tkanką ze skórą. Najczęściej są całkowicie bezbolesne, nie pojawia się też przy nich świąd. Są ciemniejsze od skóry lub w kolorze cielistym i osiągają wielkość od 1 mm do kilku centymetrów, ale tak duże pojawiają się niezwykle rzadko. Z reguły pojawia się kilka włókniaków obok siebie. Odmiany włókniaków miękkich to włókniak starczy, włókniste grudki oraz mięśniakowłókniakowatość dziecięca.

 • Czym charakteryzują się włókniaki twarde?

  Włókniaki twarde występują w odcieniu od czerwonego do czarnego. Osiągają do 1 cm wielkości i nie są typowymi guzami, ale efektem procesu odczynowego. Nie są bolesne, nie towarzyszy im świąd, choć w niewielkiej liczbie przypadków może wystąpić niewielkie swędzenie. Najczęściej włókniaki twarde występują pojedynczo. Mają zróżnicowaną powierzchnię – od szorstkiej do gładkiej, a po ich naciśnięciu włókniak się kurczy lub uwypukla.

 • Od czego powstają włókniaki?

  To zależy od ich rodzaju. Włókniaki miękkie są wrodzone, a włókniaki są efektem zapalenia mieszków włosowych oraz ukąszeń stawonogów. Włókniaki twarde pojawiają się także w przypadku, gdy dochodzi do zakażenia wirusem HIV oraz u chorujących już na AIDS. Diagnozowane są także jako efekty uboczne terapii lekami immunosupresyjnymi.

 • U kogo najczęściej pojawiają się włókniaki?

  Włókniaki miękkie to najczęściej domena starszych osób, ale diagnozuje się je także u dzieci do dwóch lat (to mięśniakowłókniakowatość dziecięca). Ich występowanie nie ma żadnego związku z płcią. Włókniaki twarde to z kolei domena przede wszystkim młodych dorosłych. Pojawiają się głównie u kobiet. Wiele dorosłych osób ma na skórze co najmniej jedną zmianę o charakterze włókniaka twardego.

 • Gdzie lokalizują się włókniaki?

  Włókniaki miękkie mogą występować praktycznie na każdym obszarze ciała. Najczęściej jest to: szyja, kark, dekolt, pachy, okolice pod piersiami, pachwiny, powieki. Włókniaki twarde występują natomiast przede wszystkim na nogach o rękach oraz w ich bezpośrednich okolicach – na obręczy barkowej i przy udach.

 • Jak się leczy włókniaki?

  Włókniaków nie leczy się, gdy tylko się pojawią, bo same w sobie nie stanowią zagrożenia. Chyba, że krwawią po urazie lub zostały zakażone. Można je jednak usuwać ze względów kosmetycznych, choć wtedy konieczne są też zabiegi z zakresu medycyny estetycznej w celu usunięcia także blizny po ich wycięciu, krioterapii, elektrochirurgii czy terapii laserem frakcyjnym CO2.